Reklamlar

BU KÖYDE ERKEK YOK AMA ÇOCUK ÇOK ! İŞTE O İLGİNÇ KÖY...

12 Mart 2018
Reklamlar
Reklamlar

BU KÖYDE ERKEK YOK AMA ÇOCUK ÇOK ! İŞTE O İLGİNÇ KÖY... 

Kenya’da 1990’da kurulan Umajo köyünde erkek şiddetinden ve cinsel istismardan kaçan kadınlar yaşıyor. Erkeklerin köye girmesini yasaklayan kadınlar, tarım, hayvancılık ve turizm ile geçiniyorlar…

Kenya’da erkek şiddetinden kaçan kadınların sığındığı bir toprak parçası, 15 yılda erkeklerin girmesinin yasak olduğu bir köye dönüştü.

Ülkenin Samburu bölgesinde bulunan Umajo köyü, erkek şiddeti ve cinsel tacizden kaçan kadınlar tarafından 1990’da kuruldu. Yalnızca kadınların yaşadığı ve erkeklerin giremediği köyde şu an 47 kadın ve 200 çocuk bulunuyor. İngiliz kadın hakları savunucusu Julie Bindel, köyü ziyaret ederek The Guardian gazetesinde izlenimlerini aktardı.

Umajo köyünün temelleri, 1990 yılında İngiliz askerlerinin tecavüz ettiği 15 kadının kaçarak buraya sığınması ile atıldı. Köy nüfusu, cinsel ve fiziksel şiddet gören kadınların, genç yaşta zorla evlendirilmek istenen kızların ve kadın sünnetine maruz bırakılanların da dahil olmasıyla gün geçtikçe arttı.
Köyün kurucusu ve lideri olan Rebecca Lolosoli, bir grup erkek tarafından şiddet gördükten sonra uzun süre kaldığı hastanede ‘yalnızca kadınların yaşadığı bir komünün hayalini kurduğunu’ aktarıyor. Ataerkil bir toplum düzeninin hakim olduğu Kenya’da bu fikirden yola çıkan kadınlar, 90’ların başından bugüne kadar erkeğin olmadığı bir düzende yaşamlarını sürdürmeyi başarmış.
Reklamlar
PAYLAŞ
x
x

Arama Yapın