Reklamlar

NELER YİYORMUŞUZ MEĞER... PEYNİRİN İÇİNDE SÜT, DÖNERİN İÇİNDE ET YOK !

19 Şubat 2018
Reklamlar
Reklamlar

PEYNİR’İN İÇİNDE SÜT, ETİN İÇİNDE ET YOK

Hileli gıdalar ile halk sağlığı oynayanların ardı arkası kesilmiyor. Sütsüz peynir’den Etsiz Et’e kadar üretilen onlarca ürün ‘ucuz’ diye halkın sofrasında yer alıyor

 

Hileli gıdayla, yediğimiz içtiğimiz her şeyin içine ‘zehir’ katılmaya devam ediyor. Ülkemizde gıda işi yapan binlerce firmanın yüzlercesi kayıt dışı çalışıyor. Denetimler ve yaptırımlar yetersiz. Evini geçindirmekle yükümlü olan vatandaş ise çaresiz. Yapılan araştırmalarda ‘ucuz’ adı altında yüzlerce hileli gıda sofralarda yer alıyor. Ancak tüm bunlara rağmen Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeteri kadar denetim yapmaması kafalarda soru işateri bırakıyor.

GIDA TERÖRÜ YAŞANIYOR
Yapılan araştırmalara göre gıda ürünlerine katılan ve halk sağlığını tehdit eden katkı maddeleri artık akla hayale bile sığmıyor. Özellikle ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen ve denetlenemeyen ‘hayali firma’ sayısı yüz binlerle ifade edilirken, etten süte, ekmekten pastaya, baldan zeytinyağına kadar binlerce ürün göründüğünden oldukça farklı. Adeta sucuğun içinde et, ekmeğin içinde un yok. Peynir, yoğurt ise süt dışında akla ne gelirse her şeyle yapılıyor. Üstelik rakamlar da artık gıdada güçlü bir ‘terörü’ işaret ediyor.
EN ÇOK BUNLAR DA VAR
Üzerinde en çok oynama yapılan gıdalar ise süt, süt ürünleri, et ve et ürünleri. Bu gıdaların içine katılanlar, taklit ve tağşiş oranı kayıtlı firmalarda bile yüzde 50’yi geçiyor. Bundan daha vahimi ise bu gıdalarda kayıtsız üretim yapanlar, satıcılar, aracılar kayıtlı firmaların onlarca katı toplam büyüklüğe sahip. Peynirde en çok yapılan hile, süte katılan su, nişasta, rengini beyaz tutmak için klor, içine eklenen margarin ve küflü peynir, bitkisel yağ ve nişasta ekleme, soya unu ve boyar maddeler. Hatta öyle ki peynir, ‘peynir’ ismiyle süt ve maya dışında her şey katılarak yeniden üretiliyor! Yoğurt, tereyağ hatta hepsinin temel maddesi süt de tüm bu maddeler ve daha fazlasından nasibini alıyor.
Reklamlar
PAYLAŞ
x
x

Arama Yapın